Web Content Viewer (JSR 286)
Officials and Personalities

Officials and Personalities

Biography of Staff Major General: Saad Bin Jassim Al Khulaifi


 

Saad Bin Jassim Al Khulaifi

 

Staff Major General . Saad Bin Jassim Al Khulaifi is the Director General of Public Security (Chief of Police) in Qatar. He completed his Masters Degree in Military Science from leaders and staffs college, Egypt in 1990 and did his bachelors degree in Science of Internal Security Force from Riyadh, Saudi Arabia in 1979.

He has a wide range of professional experiences in the security and law enforcement filed and in the safety maintenance as well. He started his career in the Qatari Police Force since 1978 joining with Emergency police section. He was appointed as deputy of section director since 13/5/1986. In 20/6/1986 he became acting director of the section. Then, He was transferred to operations and communications department and was appointed as assistant director for operations affairs. On 25/11/1990 he was entrusted with the duty of director of the department. On 15/12/1996 he was transferred to Public Guards Department and appointed as its director. On 11/4/2001 he was transferred to the Coasts and Borders Security department to become department's director. Later on he was appointed as assistant to the director general of public security for Coasts and Borders Security on 20/2/2002.

He was appointed as acting assistant director of public security for security affairs in addition to his duty as assistant to the director of public security for Coasts and Borders Security since 2/6/2002. On 9/6/2004 he was appointed as Vice Chairman of the permanent security committee under the ministry of interior. On 26/7/2004 he was appointed as Vice Chairman of the permanent committee for drugs and alcohol affairs and appointed as acting assistant direct general of public security on 1/1/2004. On 1/8/2004, He was appointed as assistant director general of public security. He was appointed as Director General of public security in Qatar On 28/12/2004.

At present he is the Director General of Public Security ( Chief of Police) in Qatar and also chairs the permanent committee for emergency in the Ministry of Interior, Permanent committee for Drugs and Alcohol Affairs and National Campaign for Road Accidents Prevention.